Atrakcje

Atrakcje w naszej okolicy

Singletrack Glacensis

Sieć tras rowerowych na ziemi kłodzkiej obejmuje 27 pętli o różnorodnym stopniu trudności. Ścieżki prowadzą przez górskie lasy oraz inne malownicze tereny.

Kombinacja tych pętli pozwala na przejechanie wokół ziemi kłodzkiej, wykorzystując ścieżki rowerowe typu singletrack, na trasie o długości około 260 kilometrów, łącznie z odcinkami asfaltowymi lub szutrowymi.

LINK

MAPA

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki stanowi najwyższy szczyt w Górach Stołowych i jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia eksploracji okolicznych pieszych szlaków. 

Trasa nie jest ani wymagająca, ani długa, ale co ważne, aby wejść na szczyt trzeba pokonać ponad 665 schodów. Zdecydowanie warto się tam wybrać, ze względu na wyjątkowe widoki i budzące wyobraźnię formacje skalne. Polecamy w sezonie letnim zejść do tzw. Piekiełka, czyli ścieżki w szczelinach majestatycznych skał.

LINK

MAPA

Błędne Skały

Błędne Skały to krótka, ale niezwykle malownicza trasa wiodąca pomiędzy formacjami skalnymi, które powstały przed milionami lat na dnie morza.

Błędne skały to labirynt szczelin, zaułków pomiędzy skałami wysokimi na kilkanaście metrów. Niektóre z nich mają własne nazwy, jak np. Skalne Siodło, Kurza Stopka, Głaz Trzech Krzyży czy Skalne Czasze. 

LINK

MAPA

Trasy biegowe

Amatorzy biegówek na ziemi kłodzkiej znajdą dla siebie wiele tras biegowych. Ścieżki prowadzone są w okolicach Karłowa, kolejne przy miejscowościach Lasówka, Spalona…

Te ostatnie szczycą się opinią najlepiej przygotowanego i rozwiniętego ośrodka narciarstwa biegowego. Punktem startowym jest parking przy schronisku Jagodna.

SPALONA

KARŁÓW

Ośrodki narciarskie

Ziemia kłodzka zimową porą jest pożądaną destynacją wśród miłośników nart i snowboardu. Najpopularniejszymi ośrodkami są Zieleniec i Czarna Góra, które dośnieżane…

są, kiedy pogoda nie obfituje w opady śniegu. Na miejscu jest pełna infrastruktura wraz z wypożyczalniami i szkółkami narciarskimi.

ZIELENIEC

CZARNA GÓRA

Ścieżka w obłokach

Nietypowa wieża spacerowo-widokowa mieści się po czeskiej stronie Masywu Śnieżnika. Miejsce jest wyjątkowe, dlatego warto wybrać się samochodem do Dolní Morava.

Ścieżka ma wysokość 55 m, a z jej szcytu rozpościera się widok na cały Masyw Śnieżnika z doliną rzeki Moravy. Dla niecierpliwych drogę powrotną na dół Ścieżki w Obłokach można pokonać korzystając ze stumetrowej zjeżdżalni.

LINK

MAPA

Sky Bridge 721

Sky Bridge 721 to najdłuższy na świecie wiszący most rozpięty pomiędzy szczytami gór. Przejście kładką wymaga odwagi, ale dostarcza niesamowitych wrażeń i widoków zapierających dech w piersiach. 

Mieści się on w Dolni Morava, tuż obok Ścieżki w Obłokach. W najwyższym punkcie mostu do ziemi jest aż 95 metrów.

LINK

MAPA

Kurort Kudowa-Zdrój

jedno z najstarszych uzdrowisk w Europie, słynie od wieków z właściwości leczniczych swoich wód mineralnych. Źródła tych zbawiennych wód wypływają w samym sercu kurortu – Parku Zdrojowym.

Na uwagę zasługuje tężnia solankowa mieszcząca się w parku zdrojowym, która dzięki emitowaniu jodu prozdrowotnie wpływa na cały organizm. Dla dzieci polecamy wyładować energię na sali zabaw Capitalna Zabawa 🙂

LINK

MAPA

Kurort Polanica-Zdrój

Polanica-Zdrój słynie z prozdrowotnych wód mineralnych. Na uwagę zasługuje także stary Park Szachowy oraz Park Zdrojowy. Dla aktywnych polecamy pieszy szlak na punkt widokowy na Piekielnej Górze. 

Spacery po tym urokliwym miasteczku potrafią ukoić umysł, a ogólnodostępne źródełko w Parku Zdrojowym ugasi pragnienie aktywnych turystów. W sezonie letnim działa tutaj także tor saneczkowy. 

LINK

MAPA

Jaskinia Niedźwiedzia

Najpiękniejsza jaskinia naciekowa w Polsce.  Niedawno odkryta Sala Mastodonta ma rozmiary zbliżone do wielkości stadionu narodowego! 

Odkryte dotąd sale i korytarze mierzą łącznie około 5 km długości. Trasa turystyczna to 360 m w otoczeniu rozmaitych form naciekowych oraz dużej ilości kości zwierząt epoki lodowcowej. Jaskinię mogą zwiedzać także osoby niepełnosprawne.

LINK

MAPA

Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra jest jedną z kluczowych atrakcji Dolnego Śląska. Stanowi ona wyjątkowy zabytek dziedzictwa kulturowego Europy. Jej korzenie sięgają XVIII wieku, co czyni ją obiektem o niezwykle bogatej historii.

Z rozległą powierzchnią całego kompleksu wynoszącą 106 hektarów oraz usytuowaniem na szczytach gór, srebrnogórska warownia jest jednym z największych, górskich obiektów obronnych na naszym kontynencie.

LINK

MAPA

Twierdza Kłodzko

Twierdza w Kłodzku to 1000 letni obiekt w centrum Kotliny Kłodzkiej, który można zwiedzać z przewodnikiem lub indywidualnie. Dla turystów udostępniono kilka tras o różnorodnych charakterze, w tym m.in. podziemny labirynt.

Miłośnicy historii mają okazję uczestniczyć przy wystrzale z armat artyleryjskich, a także zwiedzić zakamarki twierdzy „Poza Szlakiem”. Z górnych partii twierdzy rozpościera się piękna panorama ziemi kłodzkiej.

LINK

MAPA

Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Nieaktywna już kopalnia węgla została przekształcona w muzeum noworudzkiego górnictwa. Warto odwiedzić to miejsce, aby poznać historię wydobycia węgla na terenach ziemi kłodzkiej.  

Wszystkie potrzebne informacje dostępne poniżej.

LINK

MAPA

Podziemne miasto Osówka

Obiekt wojenny należący do kompleksu „Riese”, podobnie jak Sztolnie Walimskie,  wybudowany przez III Rzeszę Niemiecką. Mierzy około 2 km podziemnych korytarzy, hal i chodników.

Według hipotez obiekt miał być tajną kwaterą Hitlera lub podziemną fabryką tajnej broni. Przez osówkę przewodnicy  oprowadzają zwiedzających 3 trasami: historycznej, ekstremalną oraz tzw. Ekspedycję Riese.

LINK

MAPA

Sztolnie Walimskie

Sztolnie Walimskie, stanowią część siedmiu kompleksów „Riese” wybudowanych przez Niemców w Górach Sowich podczas II wojny światowej. Był to jeden z największych…

projektów militarnych III Rzeszy, który nigdy nie został ukończony. „Riese” od wielu lat rozpala wyobraźnię amatorów historii. Sztolnie Walimskie są kompleksem udostępnionym do zwiedzania. Polecamy wszystkim miłośnikom historii i podziemnych atrakcji!

LINK

MAPA